Çokya Arama Motoru Hakkında

2017-11-19 15:14:33

Çokya arama motoru, 25.06.2016 yılında yayın hayatına başlamıştır. Müslüm Aslantürk liderliğinde geliştirilen arama motoru. 4 yazılım ve 5 destek ekibi ile hizmet vermektedir.

Çokya Arama Motoru Neden Kuruldu?

Arama Motoru çalışmalarına 2016 yılında başladık. Amacımız Türkiye için API kullanmayan bir sistem geliştirmekti. Uzun yıllar SEO sektöründe hizmet verdiğimiz için arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında yeterli bilgiye sahip olmuştuk ve Ülkemize bir değer katmak adına kolları sıvadık.

Amacımız kontrollü bir arama motorunu hizmete sunmak. Çocuklarımızın güvenliği için yetişkin içeriklere yer vermeyen bir arama motoru üretmekti. Bu yüzden botlarımız ve manüel müracaatların verilerimize birleştirdiği siteler kontrol ekibi tarafınca incelenmektedir. Virüs barındıran siteler, yetişkin içerikli siteler arama motoru verilerimiz arasına dahil edilmemektedir.

Her yıl Ülkemiz çeşitli arama motorları ve sosyal medya sitelerine milyar dolar para aktarmaktadır. Ülke gelirlerinin yurt dışına çıkmasını engellemek ve gelirin Ülkemize kalmasını sağlamak adına kolları sıvadık. Halen canla başla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Hedeflerimiz doğrultusunda bir çok yazılımcı, webmaster, grafiker ve sosyal medya uzmanını aynı çatı altında toplamaya çalışıyoruz.

Arama Motorumuz Nasıl Çalışıyor?

2016 yılında ilk olarak hazır bir arayüz ile arama motoru projemizi başlattık. Arka planda sitelerin indexlenmesi ve verilerin tutulması adına SQL kullanmaya başladık. 2017 yılında index sayılarının artması ile geç cevap ve alaka düzeylerinden dolayı MongoDB yapısına geçiş yaptık. 

Arama motorumuz hakkında paylaşılabilir düzeyde olacak tüm bilgileri sizlere detaylı olarak aktarıyor olacağız.

Kısaca Çokya'yı tanıyalım;

  • 60 üzeri bot sistemi ile her siteyi rahatlıkla tarayabilir.
  • Şuanlık 25 üzeri haber sitesini 1 saat aralıkla takip etmekte ve indexlemekteyiz.
  • Kullanıcılar tarafından eklenen tüm siteler manüel olarak onaylanmaktadır.
  • Her arama motorunda olan sıralama kriterleri arama motorumuz için geçerlidir.
  • SEO yapmak ve arama motorunda ilerlemek bilinen en iyi arama motorunda ilerlemek kadar zordur. 150 den fazla sıralama kriteri kullandığımızı belirtmek isteriz. Bir çoğunu sizlerle paylaşıyor olacağız.
  • Eklenen siteleri belirli zaman periyotları ile otomatik olarak tarıyoruz.
  • Arama motorumuz hiç bir kaynaktan veri çekmemektedir. Döviz kurları ve hava durumu hariç tüm verileri arama motorumuza aittir.
  • API sistemi kullanmadığımızı sitelerin veri tabanlarımızda kayıtlı olduğunu ve kendi algoritmalarımızı kullandığımızı belirtiriz.

Daha fazla bilgi için takipte kalın.

Çokya - Türkiye'nin Arama Motoru

Yeni Yorum Gönder

Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı bildirebilirsiniz.
Yorumlar
Melih Duman 2017-11-19 15:25:45
Yerli arama motorunu daha iyi yerlerde görmek dileğiyle.
Mehmet Can Sarı 2017-11-19 15:31:34
Çok iyi yerlere geleceğinizi umuyorum başarılar :)
Can 2017-11-19 15:45:22
Müslüm hocam yolun açık olsun hayallerini gerçekleştirmen dileği ile takibe devam ediyoruz. Hem Yüzde yüz TÜRK, hemde bazıları gibi tabanlarını bir yerlere dayamayan bir arama motoruna sahip olmamız ülkemiz açısından da değerlidir. Allah yardımcınız olsun.
Yusuf Esen 2017-11-19 16:04:56
İnşallah hedefinize ulaşırsınız müslüm hocam.
Muhammed Mustafa Akşam 2017-11-19 17:28:22
Başarılar dilerim.
Adem Özcan 2017-11-20 17:32:43
Merhaba Turk Arama Motoru Evet Güzel Hocam Allah utandirmasin umarim iştediğiniz yerlere gelırsınız.
Görüşlerinizi bildirmek için buraya tıklayarak yorum yapabilirsiniz.